Poeta w Uścisku Ciężkiego Metalu

LuciferTrzeba żelaznej pięści, która by samych Polaków umiała utrzymać w karbach…W Polsce zabrudziło się życie ziemne, bo gdzieś na niebie malowano freski…Zemściły się ideały.”
T.Miciński (1873-1919)

Miciński był intrygującym luminarzy Młodej Polski poetą, pisarzem, gnostykiem i okultystą, badającym satanizm. Gdy pisał o „żelaznej pięści” z pewnością nie śniło mu się, że jego poezja zyska popularność  wśród młodocianych twórców tej wersji pop, która zaistniała w Ameryce i Anglii pod koniec XX wieku pod nazwą „heavy albo thrash metal”, zwykle skrócone na „metal”. Nazywanie tych hałaśliwych wrzasków „sub-kulturą” jest poniżaniem słowa „kultura”. Oskarżanie ich o propagowanie satanizmu, to gruba przesada. Szatan wypędziłby ich z głębin piekła, bo konkurencja tego rodzaju mogłaby zagłuszyć jęki grzeszników torturowanych przez diabłów . Prawdą jest, że ta parodia muzyki jest tworzeniem piekła na ziemi, głównie przez niszczenie bębęnków w uszach młodocianych entuzjastów, ale także przez celowe tworzenie prymitywnych emocji rozpaczy, depresji, agresji i nihilizmu.. Najbardziej popularnym w polskim metalu jest wiersz Micińskiego „Lucifer”, gdzie poeta budzi dla tego upadłego anioła więcej sympatii niż lęku:
Ja komet król – a duch się we mnie wichrzy,

jak pył pustyni w zwiewną piramidę –
ja piorun burz – a od grobowca cichszy,

mogił swych kryję trupiość i ohydę.
Miciński miał także ciekawe myśli o śnieniu,  gdzie pisał o „bogunkach żałobnych i „trójśnieniu”, Niestety, metalowców nie interesują sny, bo kto potrafiłby zasnąć i śnić w takim jazgocie?
 

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarze 2 to “Poeta w Uścisku Ciężkiego Metalu”

  1. mal Says:

    Życie do nieustające drgania, a muzyka metalowa w jakiś sposób zakłóca naturę inspirując agresywne zachowanie. Młody organizm może jeszcze wiele pokonać z tych dysonansów, u starszego – murowana choroba.

  2. stefan Says:

    mal, dla mnie all metal to ogłuszająca parodia muzyki, ale wprawia tłumy nastolatków w pewnego rodzaju trans, który pozwala im przenieść się w inną rzeczywistość. Dysonans i hałas to piekło na ziemi więc nic dziwnego że Lucyfer jest ich głównym patronem. Na szczęście, nie musimy słuchać tych perkusyjnych wrzasków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: